Ustecký azylový dům Samaritán - COVID-19

V azylovém domě (Ústí nad Labem) jsme si prošli karanténou, která trvala 2 týdny. Azylový dům tedy přešel do krizového režimu, centrum pomoci bylo omezeno pouze na klienty azylového domu a noclehárna byla po dobu karantény zrušena z důvodu šíření nákazy.

V azylovém domě bylo 5 nakažených klientů, které jsme separovali do prostor noclehárny. Tam nebyli v kontaktu s jinými klienty a bylo jim tam bezkontaktně donášeno jídlo.

Jelikož klienti azylového domu neměli finance a možnosti, tak jim zaměstnanci vytvářeli denní balíčky potravin, které obsahovaly namazané chleby a polévky. Později se klientům i vařily jednoduchá jídla. Zajištění jídla by bylo potřeba pro příště vyřešit lepším způsobem, například skrz sponzory.

Byli i tací klienti, kteří v karanténě nevydrželi a z karantény utekli. Ty jsme museli nahlásit na policii a bylo po nich vyhlášeno pátrání. Pokud by jim vyšel pozitivní test, tak jsou trestně stíháni Dva týdny byly pro klienty velmi dlouhá doba a kvůli karanténě přišly o práci, nabídky bytů a jejich celková sociální situace se mírně zhoršila. Po karanténě to bylo náročnější pro sociální pracovníky, kteří se snažili snížit dopady 14ti denní izolace.

Ale musíme říct, že situaci jsme zvládli a jsem velice rád, že se nenakazilo více lidí a všichni měli mírný průběh.Pokud se bojíte karantény ve svém azylovém domě, tak doporučuji předem zajistit pár věcí

1)     Místo, kde mohou pobývat nemocní, aby nedocházelo ke střetům se zdravými
2)     Pomůcky zabraňující přenosu nemoci
3)     Nakoupit jídlo alespoň na 2 týdny dopředu, aby klienti měli z čeho vařit.

Zbytek zvládnete jistě sami, nebo zavolejte či napište Jakubovi.

O situaci v sociálních službách byla natočena i reportáž od ČT24, kde mimo jiné, vystoupil i člen našeho týmu Jakub, který podal informace o karanténě v azylovém domu v Ústí nad Labem. Video zde:

http://bit.ly/reportáž-ČT24-Karanténa-Sociální-služby

Jakub Modes